CZECH TOURISM TURISTICKÉ REGIONY TR 14  SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO TR 13  STŘEDNÍ MORAVA TR 12  JIŽNÍ MORAVA TR 11  VYSOČINA TR 10  VÝCHODNÍ ČECHY TR 09  ČESKÝ RÁJ TR 15  KRKONOŠE TR 08  ČESKÝ SEVER TR 07  SEVEROZÁPADNÍ ČECHY TR 06  ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ TR 05  PLZEŇSKO TR 04  ŠUMAVA TR 03  JIŽNÍ ČECHY TR 02  STŘEDNÍ ČECHY TR 01  PRAHA PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Fulltext
Pondělí 07.07.2025
  TOP 20  
  Databanka akcí
 
  KULTURNÍ, ZÁBAVNÍ A SPOTŘEBNÍ VYŽITÍ  
  Sportovní aktivity
Kultura
Zábava
Nákupy
 
  DOPRAVNÍ DOSTUPNOST A MÍSTOPIS  
  Dopravní dostupnost
Místopis
Přírodní zajímavosti
 
  POZNÁVACÍ CESTOVNÍ RUCH  
  Technická pamětihodnost
Církevní památka
Archeologie
Kultura
Lidová architektura
Hrady a zámky
Městské zajímavosti
Židovské památky
Ostatní
 
  LÁZEŇSTVÍ A WELLNESS  
  Lázně
Wellness
 
  ORGANIZACE CESTOVNÍHO RUCHU  
  Organizace cestovního ruchu
 
  SPORT  
  Letectví
Zimní sporty
Vodní sporty
Cykloturistika
Pěší turistika
Ostatní
 
  UBYTOVÁNÍ, STRAVOVÁNÍ, SERVIS NA CESTÁCH  
  Ubytování
Stravování
Gastronomie
Servis na cestách
Mapy
Web kamera
 
Království perníku

Vybavení domů a bytů hlásiči požáru a hasicími přistroji

V červenci roku 2008 nabyla účinnosti vyhláška č. 23/2008 Sb., která stanoví jednotné technické podmínky požární ochrany pro navrhování, výstavbu a užívání staveb a která se týká nově povolených a schválených staveb, o jejichž umístění bylo pravomocně rozhodnutí v územním řízení nebo byl vydán územní souhlas po 1. 7. 2008. Podle této vyhlášky se povinnost vybavenosti požárními hlásiči a hasicími přístroji vztahuje na všechny nové objekty, tedy i na nově povolené a schválené rodinné domy, bytové domy apod.
Umístění, druhy a počet hasicích přístrojů je vždy stanoven ve schválené projektové dokumentaci příslušné stavby. Nový rodinný dům musí být vybaven alespoň jedním hasicím přístrojem s hasicí schopností nejméně 34 A (vodní, pěnový, práškový k hašení pevných látech hořících plamenem nebo žhnutím - dřevo, uhlí). Jednotlivá garáž u rodinného domu musí být vybavena jedním hasicím přístrojem s hasicí schopností 183B (pěnový nebo práškový k hašení kapalných láte - benzín, oleje). U bytových domů vyhláška přímo nepožaduje instalaci hasicího přístroje v bytě, ale bytové domy musí být vybaveny hasicími přístroji např. pro hlavní domovní rozvaděč eletrické energie, pro strojovnu výtahu, pro prostory určené pro skladování apod. Majitel bytového domu je dále povinen vybavit jednotlivé byty zařízením autonomní detekce a signalizace - požárními hlásiči.
Pro umístění hasicích přístrojů platí určitá pravidla. Hasicí přístroj musí umožňovat snadné a rychlé použití, musí být viditelný a trvale přístupný a dále musí být zajištěno, aby byl na požár použit vhodný typ hasicího přístroje. Pokud hasicí přístroj umísťujeme na svislou stavební konstrukci, musí být rukojeť hasicího přístroj maximálně ve výši 1,5 m nad podlahou. Hasicí přístroj můžeme umístit i na podlaze a zabezpečit jej proti pádu např. řetízkem.

Rovněž nesmíme zapomenout na provádění kontrol provozuschopnosti hasicích přístrojů, která se provádí nejméně 1x ročně, pokud výrobce nestanoví jinou lhůtu. Kontrola se dále provádí po každém použití hasicího přístroje.
Na každém hasicím přístroji je vyznačen stručný návod k použití, na jaké třídy požáru lze hasicí přístroj použít i kdy byla provedenak ontrola a periodická zkouška hasicího přístroje. I když se nová vyhláška vztahuje na nové objekty, doporučujeme všem, aby v rámci vlastní bezpečnosti i bezpečnosti svých blízkých a svého okolí vybavili své domácnosti jak požárními hlásiči tak hasicími přístroji.

Úplné znění vyhlášky č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb je k nahlédnutí na webových stránkách Hasičského záchranného sboru, územní odbor Nový Jičín:
Zveřejněno 23.11.2009 v 12:52 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
1 PRAHA
2 STŘEDNÍ ČECHY - ZÁPAD
3 STŘEDNÍ ČECHY-JIHOVÝCHOD
4 STŘEDNÍ ČECHY - SV - POLABÍ
5 JIŽNÍ ČECHY
6 ŠUMAVA - VÝCHOD
7 CHODSKO
8 PLZEŇSKO
9 TACHOVSKO - STŘÍBRSKO
10 ZÁPADOČESKÝ LÁZEŇSKÝ TR
11 KRUŠNÉ HORY - ZÁPAD
12 KRUŠNÉ HORY
13 ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ-ŽATECKO
14 DĚČÍNSKO A LUŽICKÉ HORY
15 MÁCHŮV KRAJ
16 LUŽICKÉ HORY A JEŠTĚD
17 FRÝDLANTSKO
18 JIZERSKÉ HORY
19 ČESKÝ RÁJ
20 KRKONOŠE - ZÁPAD
21 KRKONOŠE - STŘED
22 KRKONOŠE - VÝCHOD
23 PODZVIČÍNSKO
24 KLADSKÉ POMEZÍ
25 HRADECKO
26 ORLICKÉ HORY A PODORLICKO
27 PARDUBICKO
28 CHRUDIMSKO - HLINECKO
29 SVITAVSKO
30 VYSOČINA
31 MORAVSKÝ KRAS A OKOLÍ
32 BRNO A OKOLÍ
33 PODYJÍ
34 LEDNICKO - VALTICKÝ AREÁL
35 SLOVÁCKO
36 STŘEDNÍ MORAVA - HANÁ
37 ZLÍNSKO
38 BESKYDY A VALAŠSKO
39 OBLAST OSTRAVSKO
40 OBLAST POODŘÍ
41 OPAVSKÉ SLEZSKO
42 TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO
43 OBLAST JESENÍKY